TP-Link Deco X55 AX3000 Whole Home Mesh WiFi 6 System – 3 Pack
The TP-Link Deco X55 AX3000 Mesh WiFi 6 System provides powerful whole-home wireless coverage with next-generation WiFi 6 technology. The three-unit system works together to create a seamless mesh network that eliminates dead zones and delivers consistent high-speed connectivity across large homes.
With speeds up to 3.0 Gbps and intelligent AI-driven mesh optimisation, Deco X55 automatically adapts to your network environment to provide stable connections for streaming, gaming, and working from home.
The integrated TP-Link HomeShield security suite helps protect your connected devices with advanced security tools, parental controls, and real-time threat protection.
Key Features
- AX3000 WiFi 6 Speeds up to 3.0 Gbps
- Whole Home Coverage ideal for large homes
- Dual-Band WiFi 2402 Mbps (5GHz) + 574 Mbps (2.4GHz)
- AI-Driven Mesh Technology automatically optimises performance
- 3× Gigabit Ethernet Ports per unit
- 2×2 MU-MIMO & OFDMA technology
- HomeShield Security with parental controls
- Deco App Setup with step-by-step guidance
- Router Mode & Access Point Mode
- Ethernet Backhaul Support
Specifications
| WiFi Standard | Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax/ac/n/a 5GHz, IEEE 802.11ax/n/b/g 2.4GHz) |
|---|---|
| WiFi Speed | AX3000 (2402 Mbps 5GHz + 574 Mbps 2.4GHz) |
| Working Modes | Router Mode, Access Point Mode |
| WiFi Capacity | Dual Band, 4 Streams |
|---|---|
| MU-MIMO | 2×2 MU-MIMO |
| OFDMA | Supported |
| Beamforming | Supported |
| Ethernet Ports | 3 × Gigabit Ports per unit |
|---|---|
| Antennas | 2 Internal Antennas |
| Security | WPA / WPA2 / WPA3 Personal |
| Firewall | SPI Firewall |
| Dimensions | 110 × 110 × 114 mm |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C – 40°C |
| Certifications | CE, FCC, RoHS, RCM |
What’s in the Box
- 3 × Deco X55 Units
- 1 × RJ45 Ethernet Cable
- 3 × Power Adapters
- Quick Installation Guide
Warranty
- 3 Year Manufacturer Warranty
Delivery
- Online orders are delivered to a home or business address only.
- Additional transit days may be required for remote areas.
- Delivery times may be impacted by adverse weather conditions.
- Please note that we are unable to ship to PO boxes and parcel lockers.
- Post code delivery restrictions may apply for certain items.
- Public holidays may affect delivery lead times.
Returns
- For change of mind, returns and exceptions to what can be returned.
- Our returns policy for change of mind does not limit any of your rights under Australian Consumer Law.
- Items purchased online can be returned at any of our Australian warehouses.
- Please securely pack the items you intend to return in a box. If you are using the original packaging, be sure to remove the delivery label.









Reviews
There are no reviews yet.